Działalność atystyczna

Dla ósmoklasistów

LogowanieJEvents Filter

Kalendarz szkolny

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Legenda wydarzeń

Zmień wygląd kalendarza

default


Tydzień dla Ziemi 2015
Akademia Przyjaciół Pszczół na piątkę” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2015 09:38

Akademia Przyjaciół Pszczół na piątkę”

Szkoła w Hejdyku  wiosną 2015 r zgłosiła udział w programie Akademia Przyjaciół Pszczół w ramach piątej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” Fundacji Nasza Ziemia w Warszawie. Jego celem jest: edukacja przyrodnicza i zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół oraz zachęcenie do stwarzania pszczołom przyjaznego środowiska. W marcu został opracowany szkolny plan działań do przeprowadzenia w kwietniu pszczelej akcji. Uczniowie kl 0-III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących pszczół. Podczas tych zajęć poznały rodzaje pszczołowatych: pszczoła miodna, trzmiel, murarka, obrostka i ich budowę. Dowiedziały się, jaki pożytek przynoszą pszczoły dla środowiska. Poznały sposoby pomocy owadom pszczołowatych, ich życie i zwyczaje. Dowiedziały się po co pszczołom żądło, w jakich sytuacjach owady go używają i co może sprowokować pszczołę do ataku. Nauczyły się, jak należy się zachować,  gdy zostaną użądleni. Podczas  prac  plastycznych i technicznych wykonywały z papieru i z plasteliny modele pszczół. Te zajęcia pozwoliły im utrwalić budowę owadów. W czasie ćwiczeń ruchowych wcielały się w role pszczół i zapylały kwiaty. Maluchy wykonały piękny taniec do „Kaprysów Paganiniego”. Na zajęciach komputerowych uczniowie wykonywały prezentacje, rysunki i układały wiersze. Uczniowie poznali, przyjęli zasady przyjaciół pszczół i wykonali plakat oraz gazetkę ścienną.Z pomocą nauczycieli  wykonały wystawkę  modelu ula z elementów drewnianych. Ponadto dzieci zapoznały się z rodzajami miododajnych roślin i posadziły w przyszkolnym ogródku, w którym wcześniej umieściły wykonane z pomocą rodziców domki dla owadów. Spotkały się z pszczelarzem, który opowiedział o zwyczajach pszczół, produkcji miodu, jego właściwościach i zaprezentował akcesoria pszczelarskie.

 

Udział w powyższym programie poszerzył  wiedzę uczniów dotyczącą roli owadów pszczołowatych dla całego środowiska (człowieka, roślin, zwierząt) oraz powiązań w ekosystemie i prostych rozwiązań wpływających na liczebność zagrożonych pszczołowatych w Polsce.

Więcej…
 
Wiosenna akcja Spring Alive PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2015 08:53

Wiosenna akcja Spring Alive

Szkoła przystąpiła  po raz pierwszy do międzynarodowej wiosennej akcji Spring Alive – projektu edukacyjnego, prowadzonego w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Projektowi patronuje BirdLife International - światowa federacja towarzystw ochrony ptaków. Akcja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale również do wszystkich osób zainteresowanych obserwowaniem ptasich migracji. Udział w Spring Alive polega na wypatrywaniu i rejestracji wiosennych przylotów pięciu gatunków ptaków: bociana białego, dymówki, kukułki, jerzyka oraz żołny. Daty obserwacji ptaków uczestnicy mogą rejestrować bezpośrednio na stronie projektu www.springalive.net lub opiekunowie grupy mogą przesyłać je do OTOP na specjalnych formularzach zbiorczych.

Kampania Spring Alive w Polsce trwa od 21 marca do 21 czerwca.

Spring Alive jest doskonałym narzędziem zachęcającym dzieci do obserwowania przyrody. To także okazja do wspólnego wyjścia w teren z grupą szkolną, rodziną i przyjaciółmi oraz do włączenia się w proste działania służące ochronie ptaków.

Więcej…
 
Konkurs „Domek dla owadów ” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2015 08:06

Konkurs „Domek dla owadów ”

Zimą został ogłoszony w szkole konkurs ,,Domek dla owadów”. Adresowany był  do uczniów klas 0-VI i rodziców, a jego przedmiotem jest wykonanie przez dzieci przy pomocy rodziców, rodzeństwa domku dla owadów. Celem konkursu było:

· zachęcenie społeczności szkolnej do ochrony owadów zapylających,

· stwarzanie przestrzeni do ich bytowania,

· rozwijanie wyobraźni, fantazji i zdolności manualnych dzieci,

· propagowanie postaw proekologicznych

Domek musiał spełniać określone warunki: należało go wykonać  z  wykorzystaniem elementów drewna niemalowanego, trzciny, słomy oraz innych np. cegła dziurawka itp.

Na konkurs wpłynęło 20 pomysłowych prac wykonanych wspólnie z rodzicami, dziadkami czy wujkami. Dzieci i ich rodzice stanęli na wysokości zadania. Każdy domek był niepowtarzalnym dziełem, jeżeli chodzi o pomysł, formę czy wykonanie. Można było oglądać domki tradycyjne o prostej formie oraz o nietypowej budowie, wymagające dużo pracy i precyzji. Były również oryginale, wykonane z drewna sosnowego i pokryte naturalnymi materiałami np. trzcina, gałęzie.  Wobec takiej różnorodności komisja miała twardy orzech do zgryzienia, o czym świadczy ilość przyznanych miejsc, nierzadko równorzędnych. Domki zostały rozstawione na terenie naszego ogrodu –ostoi dla zwierząt i pełnić będą miejsce schronienia dla owadów.

Oceny prac konkursowych dokonała powołana przez organizatorów komisja. Brane były pod uwagę  następujące kryteria:

· walory edukacyjne i estetyczne,

· pomysłowość i oryginalność,

· różnorodność wykorzystanych materiałów,

· funkcjonalność domku.

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas Dnia rodziny w czerwcu 2015r.

Więcej…
 
Podsumowanie Gminnego Konkursu Ekologicznego ,,Puszek mniej – Ziemi Lżej” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2015 08:00

Podsumowanie Gminnego Konkursu Ekologicznego

,,Puszek mniej – Ziemi Lżej”

Dnia 06.05.2015r. w Szkole Podstawowej w Hejdyku odbył się XII finał Gminnego Konkursu Ekologicznego ,, Puszek mniej – Ziemi lżej”. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu dostojnych gości. Byli to przedstawiciele WFOŚiGW w Olsztynie, Fundacji Racal w Warszawie ,FOWJM w Giżycku, Koła Łowieckiego ,,Cyraneczka w Warszawie, władze samorządowe i lokalne, Nadleśnictwo Pisz i Maskulińskie, leśnicy, nauczycieli i uczniowie z gminy Pisz,  oraz liczne grono rodziców.

W konkursie wzięło udział 6 szkół podstawowych( na 10) :SP Uściany, SP Kocioł Duży, SP Trzonki, SP Jeże,  SP Liski, SP Hejdyk. Zadaniem uczestników konkursu było zbieranie puszek aluminiowych po napojach. Zbiórka trwała od 01.10.2014 do 15.04.2015. Łącznie zebrano 1 tonę 746 kg 90 dag złomu puszkowego, a w sztukach było to – 101868. Za złom łącznie otrzymano kwotę 6639 zł.

Co roku porównujemy długość trasy ułożonej z puszek poziomo( jedna za drugą) -  to w tym roku był odcinek  17,318 km. Gdyby je ułożyć poziomo obok siebie to wyszła powierzchnia 11, 3 ara

Komisja na podstawie dowodów sprzedaży  puszek ustaliła, ile wagowo przypadło puszek na 1 ucznia w danej szkole. Zwycięzcami w kategorii szkół zostali:

I  miejsce -   Szkoła Podstawowa  w  Hejdyku ( 980,4 kg - śr -13,8 kg/ucz

II miejsce – Publiczna Szkoła  Podstawowa w Uścianch (184, 3 kgśr- 5,12 kg/ucz

III  miejsce -  Szkoła Podstawowa w Jeżach (152,3 kg śr- 2,93 kg/ucz

IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Kotle Dużym ( 179,2kg – śr-2,8 kg /ucz

Ponadto wyłoniono laureatów w kategorii indywidualnej  i  wyróżniono indywidualnych zbieraczy puszek, którzy zebrali powyżej 1000 szt. Najlepsza dziesiątka to:

1. Sawicki Bartłomiej kl III – SP Hejdyk- 8460 szt

2. Ruszczyk Julian kl 0 - SP Hejdyk – 6920 szt

3. Wiśniewska Kinga kl IV- SP Hejdyk- 5500 szt

4. Murach Jakub kl II - SP Hejdyk – 4701 szt

5. Kobus Norbert kl VI – SP Hejdyk – 3704 szt

6. Zduńczyk Kinga kl V- SP Jeże- 4182 szt

7. Prusinowski Kacper kl II- SP Hejdyk- 3687 szt

8. Banach Ernest kl II- SP Jeże- 3300 szt

9. Nosek Emilia kl V -SP Hejdyk- 3142 szt

10. Bugnacki Bartosz kl IV- SP Hejdyk- 2830 szt

Laureaci w kategorii szkół i indywidualnej  oraz wyróżnieni otrzymali cenne nagrody, które zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu oraz pozyskane bezpośrednio od sponsorów, za które jesteśmy ogromnie wdzięczni. Byli to: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, Fundacja Recal Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach w Warszawie, Nadleśnictwo Maskulińskie w Rucianem Nidzie, Nadleśnictwo Pisz, , Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni.Podziękowania należą się również nauczycielom, którzy zaangażowali uczniów w swoich szkołach do udziału. Bez ich zaangażowania nie byłoby takiej gali.

Całą uroczystość rozpoczęto przekazaniem przez  dwójkę uczniów i Panią Małgorzatę Ruszczyk (koordynatora ekologii) na ręce pani Dyrektor Grażyny Bałdyga międzynarodowego tytułu :Zieloną Flagę i certyfikat Szkoły dla Ekorozwoju, które przyznawane są przez kapitułę szkołom w 53 krajach na świecie w ramach Programu Eco Schols. To prestiżowe wyróżnienie z ogromną przyjemnością, a zarazem wielkim przeżyciem po raz drugi   odebrała w Krakowie Pani Małgorzata Ruszczyk, podczas XII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Dla Ekorozwoju. Po przekazaniu nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na drzewiec.

Następnym punktem gali był program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły –gospodarzy imprezy. Jako pierwsze pojawiły się przedszkolaki, które zaśpiewały piosenkę ,,Ekoskrzat” i ,,Pszczółki”. Następnie ucz. kl VI przedstawili scenkę ,, Jak prawidłowo postępować ZSEE i bateriami. Po kłopotach dębu wystąpiła rozśpiewana kl III i II z piosenką i tańcem ,,Słoneczko uśmiechaj się”. Program zakończyła piosenka ,,Jak, gdzie, dlaczego?” w wykonaniu Mai i jej kolegów i koleżanek z klasy IV i V.

Po rozdaniu nagród zaproszeni goście otrzymali  od pszczółek słoiczek syropu z mniszka lekarskiego i udali się na poczęstunek.

Więcej…
 
Zbiórka i odbiór puszek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2015 07:53

Zbiórka i odbiór puszek

Uczniowie naszej szkoły w ramach XII edycji Gminnego Konkursu Ekologicznego ,,Puszek mniej- Ziemi lżej” , którego szkoła jest organizatorem zebrali       980,40 kg ( 56724 szt) puszek aluminiowych po napojach. W naszej szkole w kategorii  indywidualnej uczniowie, którzy zebrali powyżej 2000 szt  to:

1.Bartłomiej Sawicki  kl. III – 8460 szt.

2.Julian Ruszczyk kl. 0 – 6920 szt.

3.Kinga Wiśniewska kl. IV – 5500 szt.

4.Jakub Murach kl. II – 4701 szt.

5.Norbert Kobus  kl. VI– 3704

6.Kacper Prusinowski kl. II – 3687 szt.

7.Emilia Nosek kl. V – 3142 szt.

8.Bartek Bugnacki kl. IV – 2830 szt.

9.Michał Rudnik  kl. I – 2297 szt.

10.Filip Ksepka  kl. IV – 2210 szt.

 

11.Julia Nosek kl. VI – 2008 szt.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4

Organizacja pracy szkoły

Zajęcia edukacyjne :

 

poniedziałek:  7.30 - 13.55

wtorek:        7.30 - 14.50

środa:           7.30 - 14.50

czwartek:      7.30 - 13.55

piątek:          7.30 - 13.55

 

Godziny pracy szkoły:

7.00- 15.00

Dziennik

Reklama

Programy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualny Czas

Odwiedziło nas...

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2163
mod_vvisit_counterWczoraj4569
mod_vvisit_counterTen tydzień6732
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23380
mod_vvisit_counterTen miesiąc87249
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc253707
mod_vvisit_counterWszystkich12237085

Aktualnie: gości 27 połączonych
Twoje IP: 3.231.228.109
 , 

Pogoda w regionie

Warszawa °C
Gdańsk °C
Olsztyn °C
Suwałki °C
  22.10.2019 Ferienhaus Ostsee
Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa w Hejdyku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by Adieu ®