Działalność atystyczna

Dla ósmoklasistów

LogowanieJEvents Filter

Kalendarz szkolny

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Legenda wydarzeń

Zmień wygląd kalendarza

default


Konkurs "Mały ornitolog"
Obserwacja jaskółek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 22 maja 2016 22:12

Julian uczeń klasy I zauważył, że w oborze u  jego wujka krąży dużo jaskółek, które zbudowały  15 gniazdek. Są to jaskółki dymówki, ponieważ miały charakterystyczny czarny wierzch  ciała   z ciemnoniebieskim połyskiem, białe od spodu, podbródek czerwony oraz długie rozwidlone ogony. Wyraźnie widać, że gniazda lepione były z błota, wystawały kawałki roślin i przyklejone były do elementów konstrukcyjnych wewnątrz budynku. Podczas obserwacji wlatywały do środka, siadały w gniazdkach, na metalowej belce, przewodach od dojarek i na obudowach oświetleniowych. Głośno świergotały i krążyły cały czas wylatując na podwórko i z powrotem do obory. Nawet nie płoszyły się i można je było spokojnie fotografować oraz przyjrzeć im się z bliska.

Więcej…
 
Obserwacja gołębi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 18 maja 2016 07:54

Przy szkole można było usłyszeć od dłuższego czasu odgłosy gołębi. Następnie dzieci zauważyły, że gołębie(4 szt.) siadają na budynku szkoły i na linach energetycznych. Zaczęliśmy je obserwować. Nasze spostrzeżenia doprowadziły, że odkryliśmy dwa gniazda gołębi. Jedne na terenie szkoły w świerku (ok.4m), a drugie w jarzębinie rosnącej obok ogrodzenia szkoły na posesji sąsiada. Udało nam się zrobić zdjęcie jednemu z nich jak siedział na linie energetycznej. Analizując zdjęcie doszliśmy do wniosku, że może to być gołąb grzywacz. Jego cechą charakterystyczną jest biała plamka na boku szyi oraz pomarańczowoczerwony dziób. Ponadto na białej tęczówce oka była ciemna plamka. Wydał nam się bardziej potężniejszy od normalnego gołębia. Oba gniazda wyglądały jak niedbale sklecone z cienkich gałązek, widać było ażurowy prześwit. Również  obserwując te ptaki udało nam się zrobić zdjęcie jak grzywacz siedzi w swoim gnieździe. Z zaciekawieniem patrzyliśmy jak dwa gołębie siadały na kraty okien sali komputerowej lub przewód telefoniczny. Zrobiliśmy z tej klasy zdjęcie. Porównując je z grzywaczem stwierdzamy, że te są inne. Na szyi miały wyraźną czarną plamkę w kształcie półokrągłym. Ich sylwetka była bardziej smukła, a ubarwienie beżowo szare z ciemnymi lotkami. Porównując zdjęcia z atlasem ptaków wydaje nam się, że jest to sierpówka.

 

Więcej…
 
Obserwacje w ptasiej remizie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 18 maja 2016 07:39

Uczniowie klasy II i III wybrali się na obserwacje do ptasiej remizy, którą założyliśmy dwa lata temu przy pomocy leśników. Mamy w niej powieszonych  11 budek lęgowych, które zostały  zasiedlone przez ptaki w ubiegłym roku. Dowodem były gniazda, noclegownie, które zastali podczas czyszczenia w marcu tego roku  uczniowie klasy IV i V. Po dotarciu na miejsce dokonaliśmy oględzin każdej budki. Zauważyliśmy, że przy 3 budkach otwory wlotowe były rozkuwane dziobem   ( najprawdopodobniej przez dzięcioła) w celu dostania się do wnętrza, ponieważ otwór był dla niego za mały by wejść do środka. Ponadto prowadziliśmy obserwacje przy każdej budce, ale niestety w tym czasie nie przyleciał żaden ptak do budki. Dowodem świadczącym o tym, że ptaki odwiedzają te budki, były ślady białych odchodów przy otworach wlotowych. Jednak udało nam się słyszeć różne odgłosy ptaków. Z wielkim zaciekawieniem dzieci przysłuchiwały się świergocącym trelom skowronka, ochrypłym krakaniom przelatujących wron, z oddali słychać było stukanie dzięcioła oraz przeróżne śpiewy ptaków, których trudno nam było rozpoznać. Dzieci za pomocą lornetek próbowały  przyjrzeć im się z bliska. Jednak płochliwe ptaki trudno było dostrzec wśród zielonych i rozłożystych koron drzew. W drodze powrotnej zauważyły: dwa lecące bociany, stado wron, i na płocie siedzącą srokę, a przy dojściu do szkoły krążyło nisko pięć jaskółek z widocznie białymi brzuszkami.

Więcej…
 
Obserwacja w ogrodzie szkolnym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 18 maja 2016 07:28

Uczniowie klasy II i III prowadzili obserwacje ptaków w szkolnym ogrodzie. Podczas wizyty zauważyły latające szpaki, które miały w dziobach karmę dla swoich młodych. Zanosiły ją pod strzechę stodoły, która sąsiaduje z naszym ogrodem. Słychać było wyraźny pisk małych piskląt. Na jej dachu siedziały dwie kawki, które poznały po czarnej czapeczce i grzbiecie, zaś boki głowy i kark były szare. Obok na budynku szkoły pojawiło się sześć wróbli oraz trzy mazurki, ciemnobrązowe, a na białych policzkach było widać wyraźną czarną plamkę. W pewnej chwili z gałęzi rosnącego głogu wyleciał niewielki ptak, mniejszy od wróbla w kolorze brązowym. Cechą charakterystyczną był rudopomarańczowy ogon. Był to kopciuszek.  Na karmniku heskim obok skalniaka widać było jak na chwilę usiadła sikorka bogatka, którą rozpoznali po żółtym brzuchu i czarnym „krawacie”. Na koniec pobytu w ogrodzie przed nami pojawiły się lecące nisko i wzbijające się w górę jaskółki. Było ich pięć, a rozpoznaliśmy je po białych brzuszkach i charakterystycznym ogonie w czasie lotu.

Więcej…
 
Obserwacja pól i łąk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 18 maja 2016 07:22

Kolejną wyprawą obserwacji ptaków przez  uczniów  klasy II i III były środowiska polne i łąkowe.  Pierwszym punktem wycieczki było pole. Dzieci mając do dyspozycji lornetki próbowali podglądać pojawiające się ptaki. Jako pierwszego ptaka rozpoznali skromnie upierzonego skowronka, którego donośny śpiew cudownie rozbrzmiewał nad świeżo zaoraną ziemią. W oddali było słychać krakanie wron. Udało im się także dostrzec chodzące po polu dwie pliszki, które miały charakterystyczne białoszare upierzenie i cienki, długi ogon. Oprócz tego zauważyły dwa ptaki z żółtymi brzuszkami, ale trudno było rozpoznać jaki to gatunek. Wydawały się podobne do trznadla albo pliszki żółtej. Dalsze obserwacje prowadziły dzieci na łące. Wsłuchiwały się w różne odgłosy śpiewu ptaków. W pewnej chwili udało im się dostrzec, że w trawie chodzi i zbiera pokarm dwa ptaki, które miały cętki szarobrunatne na brzuchu. Wielkością były większe od szpaków. Po analizie ilustracji w atlasie ptaków stwierdziliśmy, że były to kwiczoły. Zauważyły także dużo wron, które głośno krakały i krążyły wokół rosnącej na łące kępy brzóz. Po dłuższej chwili obserwacji zobaczyliśmy, że na jednej brzozie w górnej części korony znajduje się gniazdo ( najprawdopodobniej wrony).

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Organizacja pracy szkoły

Zajęcia edukacyjne :

 

poniedziałek:  7.30 - 13.55

wtorek:        7.30 - 14.50

środa:           7.30 - 14.50

czwartek:      7.30 - 13.55

piątek:          7.30 - 13.55

 

Godziny pracy szkoły:

7.00- 15.00

Dziennik

Reklama

Programy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualny Czas

Odwiedziło nas...

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1903
mod_vvisit_counterWczoraj4569
mod_vvisit_counterTen tydzień6472
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23380
mod_vvisit_counterTen miesiąc86989
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc253707
mod_vvisit_counterWszystkich12236825

Aktualnie: gości 398 połączonych
Twoje IP: 3.231.228.109
 , 

Pogoda w regionie

Warszawa °C
Gdańsk °C
Olsztyn °C
Suwałki °C
  22.10.2019 Ferienhaus Ostsee
Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa w Hejdyku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by Adieu ®